Az árupiac egyensúlyi kombinációi az IS függvény
A szűken értelmezett árupiacon (adott árszínvonal mellett) az egyensúly jellemzői a következők:
Az árupiaci kereslet fogyasztási, beruházási és állami keresletből tevődik össze.
A fogyasztási kereslet a rendelkezésre álló jövedelemtől függ, amelyet az árupiacon kialakult aktuális jövedelem nagysága határoz meg.
A beruházási kereslet rövid távon a kamatláb függvénye, meghatározó szerepet játszik még a profitvárakozás, de mindkettő független az aktuális jövedelem nagyságától.
Az állami áruvásárlások nagysága kormányzati döntéstől függ, amely az árupiac (és az egész gazdaság működésétől) helyzetétől közvetlenül nem függ.
Az árupiaci egyensúly akkor alakul ki, ha a realizált jövedelem nagysága megegyezik a kereslettel. Ekkor a tervezett megtakarítások nagysága megegyezik a beruházások és a költségvetési egyenleg összegével.
Az árupiacon akkor van egyensúly, ha érvényesül az alábbi feltétel:
Ebből az árupiac egyensúlyát biztosító jövedelem nagysága:
(64)
Vizsgáljuk meg az 64. képletben szereplő tényezőket!
C0, I0, G, TR és T0 úgynevezett autonóm keresleti tényezők, vagyis a gazdaság változó feltételeitől függetlenül alakulnak, a kereslet külső adottságai.
, a és z úgynevezett magatartási paraméterek, a gazdasági szereplők viselkedéséből határozható meg nagyságuk. A értéke a háztartások fogyasztási szokásaitól, az a értéke a beruházási kereslet kamatérzékenységét tükrözi, a z pedig kormányzati döntés eredménye. Ezek a paraméterek az árupiaci kereslet szempontjából rövid távon adottságok.
A kamatláb a pénz- és tőkepiacon határozódik meg, az árupiac helyzetétől független. A kamatláb azonban változik a gazdasági események hatására, semmiképpen sem tekinthető rövid távon adottságnak. Minden kamatlábhoz más beruházási kereslet, és így más árupiaci egyensúly tartozik.
Az árupiaci egyensúlyi jövedelem ezek szerint a kamatláb függvénye.
Milyen változás történik a kamatláb hatására az egyensúlyban? Ha a kamatláb növekszik, akkor a beruházási kereslet rövid távon csökken, így az egyensúlyi jövedelem is csökken. Az árupiaci egyensúlyt biztosító jövedelem tehát ellentétes irányban változik, mint a kamatláb. Tegyük fel, hogy a kamatláb csökken, így a beruházási kereslet a kamatlábváltozás a-szorosával növekszik, az árupiaci keresleti függvény felfelé tolódik. Ábrázoljuk a változást és kövessük nyomon hatásait!
29. ábra
Az árupiaci keresleti függvény felfelé tolódik -vel. Ennek hatására az egyensúlyi jövedelem a multiplikátor szorzó szerint meghatározott értékkel növekszik.
Az egyensúlyi jövedelem növekedése tehát:
Az árupiaci egyensúly így nem egyetlen érték, hanem egy függvény.
Az így kapott függvényt beruházás-megtakarítási függvénynek, röviden IS-függvénynek nevezzük.
A függvény tulajdonságait az egyensúlyi jövedelmet alakító tényezők határozzák meg.
A függvény meredeksége a magatartási paraméterektől függ:
A függvénynek az origótól illetve a tengelyektől való távolságát az autonóm keresleti tényezők határozzák meg.
Ha az autonóm tényezők növekednek, akkor a függvény az Y-tengely mentén jobbra tolódik, miközben a függvény meredeksége nem változik. Az eltolódás mértékét az autonóm tényező változása és a multiplikátor szorzata adja meg. Így például ha az autonóm beruházás növekszik I0 nagysággal, akkor az IS-függvény nagysággal tolódik jobbra. Minden egyes kamatlábhoz ugyanis ennyivel nagyobb egyensúlyi jövedelem fog tartozni.
Mi történik akkor, ha a gazdaságban olyan jövedelem- és kamatláb-kombináció alakul ki, amelyik nincs rajta az IS-függvényen, tehát nem biztosítja az árupiaci egyensúlyt? Ha az IS-függvény valóban egyensúlyi értékeket mutat, akkor kell lennie olyan ösztönző erőnek, amelyik ezen állapot felé tereli a gazdaságot. Vizsgáljuk meg, létezik-e ilyen!
AZ IS FÜGGVÉNY STABIL EGYENSÚLYI PONTOK HALMAZA, AZ ÁRUPIAC EGYENSÚLYA EZÉRT STABIL.
A függvényt egy másik megközelítésben is levezethetjük.
Foglaljuk össze az IS-függvény legfontosabb tulajdonságait:
Az IS-függvényt a kamatláb és a jövedelem azon kombinációi adják, amelyek mellett az árupiac egyensúlyban van.
Az IS-függvény negatív meredekségű, mert a kamatláb növekedése csökkenti a beruházásokat, ami csökkenő árupiaci keresletet és csökkenő kibocsátást eredményez.
A függvény meredekségét a fogyasztási határhajlandóság, a jövedelemadó kulcsa és a beruházások kamatérzékenysége határozza meg. Ha a fogyasztói határhajlandóság vagy a kamatérzékenység nő, a függvény meredeksége csökken; az adókulcs növelése ellentétes irányban hat.
Az autonóm tényezők változásának hatására az IS-függvény az Y-tengely mentén jobbra tolódik.
Az IS-függvénytől jobbra (felfelé) elhelyezkedő pontok az árupiaci túlkínálatot jelzik; a függvénytől balra (lefelé) elhelyezkedő pontok pedig az árupiaci túlkereslet esetei.
Az IS-függvény stabil egyensúlyi pontok halmaza, mert az automatizmusok a kibocsátás kiigazításával kialakítják az árupiaci egyensúlyt, vagyis az IS-függvényen lévő jövedelemkamatláb-kombinációt hoznak létre.
• Az IS-függvény megmutatja a beruházás és a megtakarítás kapcsolatát is. Ha az állam nem befolyásolja az árupiacot (kétszektoros a modell), akkor az IS függvény mentén a beruházás megegyezik a megtakarítással.