MintafeladatAz IS függvény levezetése és az egyes tényezők hatása a függvényre
|
![]() |
|
Látható tehát, hogy a fogyasztási határhajlandóság csökkenésére az IS-függvény meredeksége növekedett meg, a határhajlandóság emelkedésekor az IS-függvény meredeksége csökken.
Hogy módosul az IS-egyenlete, ha ezek után a beruházások kamatérzékenysége felére csökken?
Megoldás:
Határozzuk meg újra az IS egyenletét, de a kamatérzékenység nagysága már nem 10, hanem 5 egység.
Az egyenletek a következők:
Látjuk, hogy a kamatérzékenység csökkenésének hatására az IS függvény meredeksége növekszik, vagyis azonos kamatláb mellett nagyobb lesz az egyensúlyi jövedelem.
Tegyük fel, hogy a gazdaságban megjelenik az állam. Az így háromszektorossá váló modellben a kormányzat 200 egységnyi egyösszegű adót vesz, miközben 50 egységnyi transzfert fizet ki a gazdasági szereplők részére.
Hogy változik az IS-függvény egyenlete és képe?
Megoldás:
A háromszektoros modellben a fogyasztás már nem a jövedelemtől (Y), hanem a rendelkezésre álló jövedelemtől függ. A rendelkezésre álló jövedelmet (disposable income DI) megkaphatjuk, ha a jövedelemből levonjuk a fizetendő adókat, valamint hozzáadjuk a kapott transzfereket.
Így az IS egyenletének meghatározása:
Az előző egyenlethez képest mindössze az egyenes helye módosult, meredeksége változatlan maradt. Ez a következő ábrán is látható lesz:
Az autonóm adó és a transzfer tehát az IS-függvény párhuzamos elmozdulását eredményezi. Az adók és a transzferek egyenlegétől függően balra (amikor az adók nagyobbak a transzfereknél), illetve jobbra (amikor a transzferek értéke magasabb az adóknál). Az elmozdulás mértéke a vízszintes tengelyen az adók és a transzferek egyenlegének és az adómultiplikátornak a szorzata.
Esetünkben az egyenleg 150 volt.
Az adómultiplikátor értéke esetünkben: (mivel jövedelemfüggő adók nincsenek, csak autonóm adó): . A két érték (1,5, valamint 150) szorzata 225 egység. A 4. számú IS egyenlet metszéspontja az Y tengelyen 2000 egységnyi jövedelemnél volt található, ez most az összefüggések alapján - 2000-225=1775 egységnél kell, hogy legyen. Ha újra megnézzük az 5. IS egyenlet alakját láthatjuk, hogy tényleg ebből a jövedelemből indul az IS-görbe.
Tegyük fel, hogy az állam az előbb bemutatott adókat nem transzferekre költi, hanem kormányzati áruvásárlásokat eszközöl. Tegyük fel továbbá, hogy teljes egészében elkölti a beszedett 200 egységnyi autonóm adót!
Nézzük meg hogy módosítja az IS-függvényt a kormányzati vásárlások megjelenése! Mutassuk meg a példán keresztül, hogy érvényesül a Haavelmo-tétel!
Megoldás:
Ha a kormányzat nem a transzfereket valósítja meg, akkor az 5. IS egyenletben a rendelkezésre álló jövedelemben a transzferek kiesnek, ugyanakkor az árupiaci egyensúlyt leíró alapegyenlet kibővül egy új taggal, ami a kormányzati vásárlásokat jelenti. Eszerint az árupiac egyensúlya a következők szerint írható fel a 4. egyenletből kiindulva:
Az egyenlet mutatja, hogy az IS-függvény meredeksége most sem változott, hanem párhuzamos elmozdulás történt.
Az autonóm adók megjelenése az előző feladatrészben bemutatottak alapján az IS-függvényt párhuzamosan balra mozdítja el. A kormányzati vásárlások viszont jobbra mozdítják el a függvényt. Eszerint ha e két tényező egyszerre jelenik meg az szintén csak a függvény helyét változtatja, meredekségét nem.
Ha a transzfer és az autonóm adó nagysága azonos, akkor végül az IS helyzete nem változik, az egyik annyival mozdítaná a függvényt az egyik irányba, mint a másik visszafelé hisz mindkettő az előbb bemutatott adómultiplikátoron keresztül fejti ki hatását.
Az adóból finanszírozott kormányzati vásárlás esete viszont más. Az adó nagyságának egységnyi változása , míg a kormányzati vásárlás egységnyi változása
egységgel módosítja az IS-függvény helyzetét.
Az együttes hatás tehát: , ami azt jelenti, hogy a 200 egységnyi adó 300 egységgel csökkenti az árupiaci egyensúlyi jövedelmet adott kamatláb mellett, míg a 200
egységnyi kormányzati vásárlás 500 egységgel emeli az egyensúlyi jövedelmet adott kamatláb mellett az árupiacon. A két hatás különbsége 200 egység.
Ha tehát megnézzük a 4. és a 6. IS egyenletet, akkor látjuk, hogy a 6. egyenlet 200-zal nagyobb jövedelemnél metszi az Y tengelyt (vagyis adott kamatláb mellett ami ebben az esetben 0%-os) az egyensúlyi jövedelem 200 egységgel nagyobb (2000 helyett 2200 egység).
A Haavelmo tétel szerint egyensúlyi költségvetés esetén a teljes egészében adóból finanszírozott kormányzati vásárlások saját összegükkel növelik az egyensúlyi jövedelmet. Most tehát a 200 egységnyi, adóból finanszírozott kormányzati vásárlás 200 egységgel jobbra mozdította az IS-függvényt.
Ez látható a következő ábrán:
Tegyük fel, hogy a kormányzati áruvásárlások megvalósítása után az állam jövedelemadó kivetéséről dönt: a jövedelem 20%-át adó formájában elvonja a gazdaságból. Hogy változik az IS-függvény?
Megoldás:
Ebben az esetben a rendelkezésre álló jövedelem egyenletében megjelenik az elvont jövedelemadó (jelöljük z-vel az adókulcsot). Így az árupiaci egyensúly egyenlete:
Ha ábrázoljuk az összefüggést, a következőt kapjuk:
Az ábrából látható tehát, hogy a jövedelemadó megjelenésével vagy a jövedelemadó kulcsának emelkedése esetén az IS függvény a függőleges tengelymetszet körül elfordul, meredekebb lesz.
Vissza |