A tőkejavak vásárlását illetve a termelési kapacitások létrehozását célzó tevékenységet beruházásnak nevezzük.

A bruttó kibocsátás egy adott időszakban egy országban megtermelt összes termék és szolgáltatás összértéke.

A nomináljövedelem az a pénzösszeg, amennyit realizálunk.

A reáljövedelem a pénzben realizált jövedelem vásárlóereje; kifejezi, hogy mennyi terméket tudunk belőle vásárolni.

Az adóval csökkentett és a transzferekkel növelt jövedelem a rendelkezésre álló jövedelem, amely felett közvetlenül rendelkezik a magánszektor.

A bruttó hazai termék (GDP) az országban adott évben előállított, végső felhasználásra kerülő termékek és szolgáltatások összértéke.

Az ország területén keletkezett nettó jövedelmek összessége a nettó hazai termék, amit NDP-nek rövidítenek (Net Domestic Product).

A bruttó nemzeti jövedelem az ország állampolgárai (a belföldiek) által adott évben realizált összes elsődleges jövedelem. Jelölésére a GNI betűket használjuk (Gross National Income).

A nettó nemzeti jövedelem, az NNI (Net National Income) az amortizáció értékével kisebb, mint a bruttó nemzeti jövedelem, és a belföldiek által realizált nettó jövedelmek összességét tartalmazza.

A bruttó nemzeti rendelkezésre álló jövedelem (GNDI Gross National Disposable Income) az ország állampolgárai által adott évben felhasználható bruttó jövedelem összege.

A nettó nemzeti rendelkezésre álló jövedelem (NNDI Net National Disposable Income) az ország állampolgárai által adott évben felhasználható nettó jövedelem.

A fogyasztási határhajlandóság azt fejezi ki, hogy a jövedelem egységnyi növekedésével mennyivel nő a fogyasztás.

Az egyszerű kiadási multiplikátor megmutatja, hogy az autonóm kereslet egységnyi változása mekkora változást idéz elő a keresletet és kínálatot kiegyenlítő jövedelemben és a kibocsátásban.

Az adómultiplikátor megmutatja, hogy az egyösszegű adó milyen mértékben hat az árupiac egyensúlyi jövedelmére.

A kamat a kölcsönadott pénz használati díja, egy meghatározott nagyságú pénzösszeg.

A kamatláb a kamat és a kölcsönadott összeg aránya, százalékban kifejezve.

A nominális kamatláb a kölcsönért ténylegesen fizetendő kamat és a kölcsönadott összeg aránya.

A reálkamatláb fejezi ki, hogy a kölcsönadott pénz reálértékét milyen arányban gyarapította a kamat.

A nettó jelenérték a beruházásból várható hozam diszkontált összegének (a jelenértéknek) és a befektetett összegnek a különbsége. A nettó jelenértéket NPV betűkkel jelöljük (= Net Present Value).

A belső kamatláb a beruházás átlagos jövedelmezőségi rátája; az a kamatláb, amely mellett a beruházás nettó jelenértéke nulla. Ezt a jövedelmezőségi rátát a makroökonómiában gyakran nevezik a tőke határhatékonyságának.

Az IS (beruházás-megtakarítás) függvény a jövedelem és a kamatláb azon kombinációinak halmaza, ahol az árupiaci kereslet és a kibocsátás, valamint a jövedelem megegyezik egymással. A függvény tehát az árupiaci egyensúly pontjait tartalmazza adott autonóm kereslet mellett.

A termelési függvény a felhasznált termelési tényezők és a velük elérhető legnagyobb kibocsátás közötti kapcsolatot fejezi ki.

Az aktivitási ráta az aktívak és a munkaképes korú népesség létszámának hányadosa, százalékos formában kifejezve.

A teljes foglalkoztatáshoz tartozó kibocsátás rövid távon a gazdaság maximálisan lehetséges termelése, amit potenciális kibocsátásnak nevezünk.

Az árszínvonal a termékek és szolgáltatások árainak súlyozott átlaga; ami azt fejezi ki, hogy egységnyi árut vagy szolgáltatást átlagosan hány pénzegységért lehet megkapni. Ennek reciproka a pénz vásárlóereje, amely az egységnyi pénzért átlagosan megvásárolható árumennyiséget jelöli.

A pénzpiac a tökéletesen likvid eszközök keresletének és kínálatának összessége, az M1 pénzmennyiségre vonatkozó kereslet és kínálat.

A tőkepiac a hozamot adó (kamatozó) pénzügyi eszközök, ezen belül a kvázi pénz keresletének és kínálatának összessége.

Egy gazdasági modell exogén változói a modell külső adottságai, amelyek változhatnak ugyan, de a modell működésétől függetlenül. Az endogén változók alakulását ezzel szemben a modell működése határozza meg.