Vissza

Illesszük be a kétszektoros modell azonosságaiba a kormányzat jövedelem-felhasználását!

Az adók összegét T-vel (Tax = adó), a kifizetett transzfereket pedig TR betűkkel jelöljük.

A megtermelt termékmennyiséget most már három formában használják fel:

(6)

A realizált jövedelmet most nem csak fogyasztásra és megtakarításra használják, hanem abból adót is kell fizetni. Ugyanakkor a kifizetett transzferek növelik a magánszektor rendelkezésre álló jövedelmét. Jele YDI (DIsposable).

(7)

A magánszektor most ezt a rendelkezésre álló jövedelmet használhatja fel fogyasztásra és megtakarításra:

(8)

A 7. képletből és a 8. képletből adódik, hogy a realizált jövedelem egy részét adófizetésre használják, ugyanakkor a transzferek növelik a felhasználható jövedelem nagyságát.

(9)

Mivel Y a 6. képlet szerint fogyasztásra, beruházásra és kormányzati vásárlásokra oszlik meg, ezért most Y-ra a következő azonosság írható fel:

(10)

Ha az előző eljáráshoz hasonlóan mindkét oldalból kivonjuk a fogyasztást, akkor a következő azonosságot kapjuk:

(11)

Fejezzük ki a 11. képletből I-t!

(12)

Az azonosság jobb oldalán zárójelben levő kifejezés az állami költségvetés egyenlegét jelenti: a G és a TR a kiadásokat, a T a bevételeket jelenti. Ha a költségvetési kiadások meghaladják a bevételeket, akkor a költségvetés deficites, az egyenleg negatív. Ha a bevételek nagyobbak, mint a kiadások, akkor a költségvetés szufficites, az egyenleg pozitív.

Ha deficites a költségvetés, akkor a hiányt hitelekkel kell fedezni, a kormány tehát megjelenik a tőkepiacon kereslettel, felhasználja a magánszféra megtakarításait. Ha szufficites a költségvetés, akkor a kormány maga is megtakarít, amivel növeli az összes megtakarítást. Az azonosság tehát azt jelenti, hogy a magánszektor beruházásai mindig megegyeznek a magánszektor és a költségvetés együttes megtakarításaival.

Ha ugyanezt az összefüggést megfordítjuk, akkor egy másik, ugyancsak fontos azonosságot kapunk. Fejezzük ki a 11. képletből a magánszektor megtakarításait!

(13)

A 13. képletből azt olvashatjuk le, hogy a magánszektor megtakarításainak kell fedeznie a magánberuházásokat és a költségvetési deficitet. Ha a kormány kiadásai meghaladják a bevételeket, akkor a zárójelben szereplő összefüggés értéke pozitív, tehát a kormány „leköti” a magánszektor megtakarításainak egy részét. Az egyenleg akkor negatív, ha a költségvetés szufficites , tehát a kormány növeli a magánberuházások forrásait.

Vissza