Vissza

Az isoquant-rendszerében minden egyes termelési szinthez hozzárendelhetünk egy-egy isoquant-görbét. Minél nagyobb termelésről van szó, annál több tőke és munka felhasználása szükséges. A nagyobb termeléshez tartozó isoquant távolabb van az origótól.

Ahogyan az isoquantok távolodnak az origótól, egyre nagyobb termelési mennyiséget képviselnek.

Vagyis .

40. ábra
Már az eddigi tulajdonságok alapján is feltűnhetett az isoquantok és a közömbösségi görbék hasonlósága. Az isoquantokat szokás a termelés közömbösségi görbéinek is nevezni. A két görberendszer tulajdonságai sokban hasonlóak, ugyanakkor vannak közöttük jelentős eltérések is. Az azonosságok közül kettőt máris kiemelhetünk:
  1. Két isoquant-görbe nem metszheti és nem érintheti egymást, mert ha egyetlen közös pontjuk van, akkor minden pontjuk közös.
    Mivel egy isoquant-görbe azon tényezőkombinációkat tartalmazza, amelyek azonos termelési mennyiséget adnak, ezért ha egy kombináció két görbén is rajta van, akkor mindkét görbe azonos termelési mennyiséget képviselne.
  2. A isoquantok negatív meredekségűek, mert ha a termelési tényezők helyettesítik egymást, akkor az egyik tényező növekedése szükségessé teszi a másik csökkentését azonos termelés hatékony megvalósítása érdekében.
Vissza