Vissza Tovább |
1. Makroegyensúly tökéletes piacok esetén
|
|||
Tökéletesen működő piacok esetén minden piacon zavartalanul megvalósul az egyensúly. Különösen fontos ez a feltevés a munkapiac működésének szempontjából; itt akkor marad fenn tartósan az egyensúlyi helyzet, ha a nominálbér azonnal igazodik az árszínvonal változásához. Tökéletes piacok esetén minden piacon léteznek olyan mechanizmusok, amelyek rövid távon is biztosítják az egyensúly kialakulását. Az árupiaci egyensúly tehát ebben a sajátos feltételrendszerben úgy valósul meg, hogy egyidejűleg a többi piac is egyensúlyba kerül. | |||
A tökéletes piacok működését első lépésben az aggregált keresleti és kínálati függvények kapcsolatával jellemezzük. A makromodell adottságai tökéletes piacok esetén az alábbiak:
A piaci rendszer működése során határozódik meg az egyensúlyi
Az egyensúlyi értékek közül a reálbér és a kibocsátás mindig a potenciális értéknek felel meg, vagyis a termelési függvény valamint a munkakínálat által determinált. A nominális jellemzőket (az árszínvonalat és a kamatlábat) a keresleti oldal határozza meg. Így a keresleti oldal adottságainak változása csak ez utóbbi egyensúlyi értékeket változtatja meg, míg a kínálati oldal változásai hatnak a reál- és nominális értékekre egyaránt. Az egyensúly kialakulásának folyamatát, a kölcsönhatásokat mutatja be az alábbi logikai séma: A kapcsolatok jobb megértése érdekében végigvezetjük minden adottság-csoportból egy-egy tényező-változás hatását. 1. A magatartási paraméterek közül a fogyasztási határhajlandóság változását követjük nyomon. Ha a fogyasztási határhajlandóság növekszik, akkor a fogyasztási kereslet nő (a keresleti függvény meredeksége növekszik). Ennek következtében az összkereslet is nő. Mivel a kibocsátás nagysága adott, ezért a keresletnövekedés hatására az aggregált piac egyensúlyát biztosító árszínvonal növekszik. Ennek következtében a pénzpiacon keresztül nő a kamatláb, ami csökkentőleg hat a beruházási keresletre. Így végső soron az összkereslet reál értéke változatlan, csak összetétele változik meg: a fogyasztási kereslet nő, a beruházási kereslet pedig csökken. Az árszínvonal növekedése a munkapiacon a nominálbér emelkedéséhez vezet. A fogyasztási határhajlandóság növekedésének végső hatása:
2. A kormányzati döntések közül a kormányzati áruvásárlások változásának hatását mutatjuk be. Ha a kormányzati vásárlások csökkennek, akkor az árupiaci kereslet is csökken, így az összkereslet mérséklődik (az aggregált keresleti függvény balra tolódik). Mivel a kibocsátás állandó, ezért az árszínvonal fog csökkenni. Ennek hatására a kamatláb is csökken, ami a beruházási kereslet növekedéséhez vezet. Az összkereslet reálértéke változatlan, de összetétele megváltozik. Az árszínvonal csökkenésének hatására a nominálbérek is csökkenni fognak, így változatlan marad a reálbér. A kormányzati kiadások csökkenésének összesített eredménye:
3. A kínálati tényezők közül az aktív népesség, vagyis a munkakínálat növekedésének következményeit elemezzük. Ha a munkakínálat nő, akkor a munkapiac egy alacsonyabb reálbérnél és magasabb foglalkoztatásnál kerül egyensúlyba. A potenciális kibocsátás ennek hatására növekszik. A magasabb kibocsátás alacsonyabb árszinten kerül egyensúlyba az aggregált kereslettel. Az árszínvonal csökkenése csökkenti a kamatokat, ezzel a beruházási kereslet nő, ami a fogyasztási kereslet növekedését is kiváltja, mivel a jövedelem is nagyobb lesz. Így a reálkereslet igazodik a nagyobb kibocsátáshoz. Összesítve:
A kínálati tényezők változásának hatására a reál- és a nominális tényezők egyaránt változnak. |
|||
A fenti megállapítások alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy az egyensúlyt a kínálati oldal határozza meg. A kínálat változása pedig indukálja a kereslet változását, megteremtve a reálkínálathoz a vele megegyező értékű reálkeresletet. A tökéletes munkapiac feltevése szükségszerűen eredményezi a kereslet és kínálat teljes egyensúlyának megvalósulását, a piaci mechanizmus egyensúlyteremtő hatásának érvényesülését. A keynesiánus modell követői azonban a makroegyensúlyt csak kivételes esetnek tekintik, mivel szerintük ritkán teljesülnek a piacok tökéletes működését biztosító feltételek. A neoklasszikus megközelítés hívei ezzel szemben éppen azt feltételezik, hogy a piacok általában zavartalanul működnek. Végső következtetésük hasonló, mint amit a fentiekben az egyensúlyról elmondtunk: a kínálati oldal megteremti az egyensúlyhoz szükséges keresletet. Ezen ideális állapotot gyakran jellemzik röviden azzal, hogy érvényesül a Say-törvény (ejtsd: széj). A kereslet és kínálat közötti kapcsolatot ugyanis elsőként J. B. Say múlt századi francia közgazdász jellemezte ebben a formában. |
|||
Vissza Tovább |