Vissza Tovább

2. Az egyensúly stabilitása

Az IS és LM függvény egyaránt stabil egyensúlyi pontok halmaza. Vajon a két függvény metszéspontja által meghatározott együttes egyensúly stabil-e? Vannak-e olyan mechanizmusok, amelyek erre terelik a gazdaságot? Az előbb bemutatott folyamat sikeresen zárul-e, azaz egy új egyensúly felé közeledik-e a gazdaság?

A kérdésre adandó válasz érdekében először foglaljuk össze röviden a stabilitásról szerzett eddigi ismereteinket:

  1. Az IS-függvénytől jobbra felfelé elhelyezkedő pontok árupiaci túlkínálatot testesítenek meg. Az árupiacon túlkínálat esetén a kibocsátás csökkenése következik be. Az IS-függvénytől balra lefelé elhelyezkedő pontok árupiaci túlkeresletet jelentenek. Az árupiacon túlkereslet esetén a jövedelem növekedése teremti meg az egyensúlyt.
  2. Az LM-függvénytől balra felfelé elhelyezkedő pontok pénzpiaci túlkínálatot testesítenek meg. Ebben az esetben a kamatláb csökkenése tereli a piacot az egyensúly felé. Az LM-függvénytől jobbra lefelé elhelyezkedő pontok pénzpiaci túlkeresletet jelentenek. A pénzpiacon a túlkereslet a kamatláb növekedésével szűnik meg.
A két függvényből együttesen a következő nem-egyensúlyi helyzetek alakulhatnak ki:

52. ábra
Az ábrán szereplő számozott területek jelentése a következő:
Árupiac
Pénzpiac
1.
túlkínálat
túlkínálat
2.
túlkereslet
túlkínálat
3.
túlkereslet
túlkereslet
4.
túlkínálat
túlkereslet
Ismerve az egyes piacok tulajdonságait, tudjuk, hogy a pénzpiac a kamatláb, az árupiac a reáljövedelem változásán keresztül teremti meg az egyensúlyt. Rajzoljuk be a két piacon kialakuló mozgásokat, nyilakkal jelölve a mozgások irányait!

53. ábra

A nyilak iránya jelzi, hogy a két piac együttes változása az egyensúly felé tereli a gazdaságot. A folyamat az egyes helyzetekben más irányban megy végbe, de a mechanizmus hasonló.

Elöljáróban szükséges még azt tudni, hogy a pénzpiac nagyon gyorsan reagál, az árupiac reagálása viszont lassú. Egy nem egyensúlyi helyzetben tehát először a pénzpiacon következik be mozgás és csak ezt követi az árupiac. A pénzpiacon ugyanis pusztán kötvényeket kell eladni vagy vásárolni, ezért a pénzpiacon a kamatláb mozgása nagyon rövid időn belül reagál a változásokra, és gyorsan megvalósul az egyensúly. Az árupiacon viszont a termelésnek kell megváltoznia, ami még adott tőkeállomány mellett is időt igényel.

Az árupiaci túlkereslet és pénzpiaci túlkínálat helyzetének feloldását részletesen is megismerhetik.
Mindezek alapján megállapíthatjuk, hogy a gazdasági automatizmusok beállítják a kamatláb és a jövedelem azon értékét, amely mellett létrejön az áru- és pénzpiac együttes egyensúlya. Az egyensúlyi pont stabil, tehát egy esetleges új kilendülés esetén a kiigazító mechanizmusok ismét működésbe lépnek.

Vissza Tovább