Vissza

A monetáris politika a kormányzat – a központi bank – azon célkitűzéseinek és eszközeinek összessége, amellyel a pénzpiacot szabályozza, ezen belül elsősorban a forgalomban levő pénzmennyiséget.

A monetáris politikát a központi bank alakítja a gazdaság egészének működését szem előtt tartva. Esetenként más állami szerveknek is lehet illetékessége a monetáris politika alakításában, Magyarországon például az árfolyampolitika az MNB és a Pénzügyminisztérium közös kompetenciájába tartozik. A központi bank működésének feltételeit azonban azok a törvények szabják meg, amelyeket az állam illetékes szerve – a parlament – fogad el. Így a központi bank az állam képviselője a pénzügyek terén. A monetáris politika eszköztárába mindazok az eszközök beletartoznak, amelyekkel a központi bank képes befolyásolni a pénzpiac működését. Ezen belül kiemelkedő szerepe van a kötelező tartalékráta meghatározásának, a refinanszírozási kamatláb alakításának, a nyílt piaci műveleteknek valamint az árfolyampolitikának. (A nemzetközi pénzmozgások sokféle hatást gyakorolnak a hazai pénzpiacra. Mindeddig azonban zárt gazdasági modellel dolgoztunk, és ezt a feltevést változatlanul fenntartjuk, ezért a továbbiakban a monetáris politika elemzésénél is eltekintünk a nemzetközi gazdasági kapcsolatok hatásától.)

A központi bank közvetlenül a pénzpiac és az értékpapírpiac folyamatait képes befolyásolni, ezen keresztül azonban befolyásolja az árupiacot is, valamint az összkereslet alakulását. A monetáris politika kitüntetett szerepet játszik az árstabilitás biztosításában, de közvetve hatást gyakorol csaknem minden fontos gazdasági folyamatra. Már elöljáróban fontos kiemelni, hogy a monetáris politika csak akkor lehet hatékony és sikeres, ha összhangban van a költségvetési politikával.

Vissza